מטאפורה נושכת

באחת מהרצאות כנס ה-TED‏1 להן אני מאזין תיאר המרצה צילום מסויים כ"מטאפורה עם שיניים".

מטאפורה עם שיניים.

אורובורוס, סמל עתיק המתאר נחש (למעשה דרקון) הבולע את זנבו (מקור: ויקיפדיה)

מעניין, חשבתי לעצמי, הביטוי "מטאפורה עם שיניים" הוא חתיכת מטאפורה2 מוצלחת, כזאת שתופסת אותך ולא מרפה, הוא בעצמו מטאפורה עם שיניים.

הפניה עצמית מרתקת, שעשוע לוגי חביב, קבוצה של דברים שהיא בעצמה נכללת באותה קבוצה או שמא איום קיומי על המתמטיקה כולה?!

עדכון: עכשיו שמעתי את הפרק Loops של הפודקאסט המצויין Radiolab ויש קשר.

עדכון 2: היום בתאריך הבינארי 10/10/11 הגיע לידי סוף סוף, לאחר ציפייה רבה, הספר "גדל, אשר, באך: גביש בן־אלמוות" שתורגם לאחרונה לעברית. מהפרק הראשון של הספר למדתי כי ניתן לחלק את כל המילים למילים אוטולוגיות, מילים המתארות את עצמן ומילים הטרולוגיות, מילים שאינן מתארות את עצמן. מטאפורה עם שיניים היא לדעתי ביטוי אוטולוגי. ושם מזמין המחבר דאגלס הופשטטר את הקורא להתפרדקס בפרדוקס מקביל לפרדוקס של ראסל: האם המילה "הטרולוגית" היא הטרולוגית או שמא אוטולוגית?

  1. הנה ההרצאה על כיצד אלגוריתמים מעצבים את העולם והנה סיכום/כתבה של ההרצאה בעברית.
  2. בחיפוש גוגל פשוט נמצאו כ-54 מיליון תוצאות לכתיב "מטפורה" לעומת כ-59 מיליון תוצאות לכתיב "מטאפורה". מצד שני וכנראה משמעותי יותר, חיפוש בעזרת Ngram שהוא כלי חיפוש בטקסטים מודפסים של גוגל, נמצא שכמות האיזכורים של הביטוי מטאפורה נמצא בירידה משנות ה-80' ואילו הביטוי מטפורה נמצא בעלייה מתמדת. גרף מאלף. וכן בויקיפדיה (הקדושה! האחרונה לפסוק בסיכומי תלמידי כיתה ז'-ח') מופיע הערך "מטפורה" וכן מטמורפוזה, מטבוליזם ועוד. משתמש מסויים בדף השיחה על הערך בויקיפדיה מציין שהאקדמיה ללשון עברית מנחה להמעיט בשימוש באל"ף בתעתוק פונטי של מונחים לועזיים. ובכל זאת: מטאפורה, מתלגל לי המקלדת טוב יותר.
פורסם בקטגוריה מדע, מחשבים, תרבות, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה