צמח ההליקוניה, יונק הדבש וחשיבה תהליכית

אחת המטרות שלי בהוראת מדע היא ללמד את הילדים חשיבה תהליכית. חשיבה תהליכית מול חשיבה מצבית (או סטטית).

בובות על חוט, משל לתוצאה הנקבעת ע"י משיכת חוטים לכיונים שונים

בובות על חוט (צילום: ljantz1, רשיון: CC-BY-NC-SA-2.0)

חשיבה תהליכית מנסה למצוא את ההסבר לתופעה בתהליך המורכב שהביא להיווצרותה. תהליך בו מספר גורמים שונים הנמצאים מאחורי הקלעים, המושכים בחוטים ומכוונים את התוצאה לכיוונים אפשריים שונים (ובאותה מידה מרחיקים את התוצאה מכיוונים אחרים) והתוצאה הסופית של התהליך נקבעת על־פי יחסי הגומלין והכוחות בין הגורמים השונים.

הסברים אבולוציוניים הם דוגמה נהדרת לחשיבה תהליכית. למשל, צמחי הליקוניה הגדלים ביערות הטרופיים של אמריקה, איי האוקיינוס השקט ואינדונזיה מייצרים כמות קטנה יחסית של צוף לעומת צמחים אחרים. הסבר אבולוציוני1 יטען (א) כמות הצוף המיוצרת בפרחי הצמח נקבעת בידי הגנים של הצמח (ב) רק צמחי הליקוניה שמייצרים כמות צוף קטנה הצליחו ומצליחים להתרבות בהצלחה.

ציפור קוליברי מבקרת בצמח מסוג ציפור גן־העדן (צילום: KaroliK, רשיון: CC-BY-NC-ND 2.0)

יונק הדבש בגן עדן (צילום: KaroliK, רשיון: CC-BY-NC-ND 2.0)

נותר לגלות מדוע צמחים שמייצרים יותר או פחות צוף לא מצליחים להתרבות? מסתבר שלצורך ההאבקה2 נעזר צמח ההליקוניה בלעדית בציפור הקוליברי (הידועה כיונק הדבש). כאשר הציפור ניזונה מהצוף עוברת אבקה מפרח אל ראש הציפור. באופן פשוט, צמחי הליקוניה שייצרו פחות מדי צוף לא הצליחו למשוך מספיק ציפורי קוליברי כלל, הם לא הואבקו ולא האביקו ולא הפיצו את הגנים שלהם. צמחי הליקוניה שייצרו יותר מדי צוף פיטמו והשביעו מדי את הציפורים והם לא עברו לצמח אחר לאחר הביקור בצמח ולא העבירו את האבקה שלו לצמחים אחרים.

מה שאני הכי אוהב בחשיבה תהליכית היא שהתהליכיות ממשיכה להתקיים, מוצג הצד המשתנה, הלא יציב של המציאות. אפשר להמשיך ולדמיין תוצאות שונות. אפשר להמשיך ולדמיין איך אפשר לעצב את התוצאות כרצוננו ע"י התערבות במשחק הגומלין בין הכוחות הפועלים ברקע. אפשר.

 1. כפי שמוצג בדוגמה זו ובדוגמאות רבות בסדרת סרטי הוידאו מעגל החיים: מילדות לבגרות, בהוצאת ה-BBC ובקריינותו של דויד אטנבורו.
 2. שהיא למי שלא זוכר, חלק מתהליך הרביה המינית של חלק מהצמחים בה מעבירים הצמחים בעזרת מתווכים גרגרי אבקה המכילים תאי זרע מהאבקנים הזכריים אל השחלות הנקביות של הצמח.
פורסם בקטגוריה הוראה, מדע, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא צמח ההליקוניה, יונק הדבש וחשיבה תהליכית

 1. מאת אליהו החמוץ‏:

  א. בקשר לבעיה הספציפית של יונק הדבש: הבעיה היא שניתן להתיע הסברים רבים. מי מהם הנכון?
  ב. הרעיון של חשיבה תהליכית הוא נכון לחלוטין. אתה מבקש לא רק להציע את גוף הידע, אלא את הדרך בה הגיעו אליו. הבנתי נכון?

  • מאת אריאל‏:

   א. אכן, ניתן לשער הסברים נוספים. ניתן כמובן לבדוק אותם בניסוי, למשל למדוד את כמות הביקורים של ציפור לצמח לפי כמות הצוף כאשר משתמשים בפרחים מלאכותיים.
   ב. גם. אני מתכוון גם לחשיבה על תופעות כתהליך מתמשך של משחק בין גורמים שונים במקום להתמקד בתיאור התוצאה שלהם בלבד. ברשומה הבאה אני מתכוון להציג דוגמה נוספת לגבי שינוי מצבי-הצבירה של החומר.

 2. פינגבאק: מצבי הצבירה כמשחקי כוח – חלק א’ | מגירה 2.0

השאר תגובה