איך ייתכן שגנום האדם דומה לגנום השימפנזה?

אחד ההסברים המקובלים (והלא־מדעיים) לדמיון הגופני בין האדם לשאר קופי האדם הוא הטענה שקופי האדם התפצלו ממין האדם מתישהו אחרי המבול של נוח ולא שקופי האדם והאדם התפצלו מאב קדמון משותף כפי שמציעה תיאוריית האבולוציה1. אך האם ההסבר הזה נתמך בידי המציאות עצמה? האם ההסבר האלטרנטיבי נתמך?

בין גנום האדם וגנום השיפנזה יש זהות של 98.6% ברצף הדנ"א ומכאן שיש 1.4% שונות ברצף2. 1.4% נראים במבט ראשון כהבדל זעיר, למעשה מדובר על 44.8 מיליון הבדלים בין שני הגנומים. הדנ"א הוא, לצורך הפשטה, כמו שרשרת ארוכה שבנויה מחוליות. כל חוליה נקראת "נוקליאוטיד" והשרשרת כולה "דנ"א". מס' הנוקליאוטידים ברצך, הדנ"א של האדם הוא 3.2 מיליארד. 1.4% מתוך 3.2 מיליארד שווים ל-44.8 מיליון נוקליאוטידים.

במבט שני נדמה שההבדל האחוזי הזעיר צמח לתהום מפלצתית ובלתי עבירה, הר בלתי סביר שהטיפוס מעליו אינו אפשרי. 44.8 מיליון הבדלים. 44.8 מיליון מוטציות. מה הסיכוי שזה יקרה?

משפחה

משפחה (תמונה מאת Shiny Things)

אבל גם הפער הזה נסגר כשמתחילים לעשות חישובים פשוטים. ניתן לאמוד את קצב המוטציות בגנום האדם במספר דרכים שונות, אחת מדרכי האומדן הפשוטים ביותר מבוסס על מחקר מעמיק של תהליך חלוקת התא ברמה המולקולרית. אחד משלבי חלוקת התא הוא העתקת הדנ"א ע"י מכונה חלבונית שנקראת דנ"א פולימראז. למכונה זו יחס שגיאה של כנוקליאוטיד אחד לכל 10 מיליארד נוקליאוטידים. מאחר שהדנ"א הוא כאמור באורך של 3.2 מיליארד קצב המוטציות הוא בערך 0.3 מוטציות לכל חלוקת של תא. תאי זרע נוצרים באדם לאחר כ-400 חלוקות תא בממוצע. כך שבכל דור ודור של בני־אדם יש כ-130 מוטציות. כך יש כ-130 מוטציות בגנום שלך לעומת הגנום של הוריך, וכך אצלם יחסית להוריהם.

כעת נניח שמחצית מהמוטציות המבדילות את גנום האדם והשימפנזה קרו אצל השימפנזים ומחצית אצל האדם. נותרנו עם 22.4 מיליון מוטציות שצריך להסביר. חלוקת מספר זה במספר המוטציות לכל דור מובילה לכ-172 אלף דורות המפרידים בינינו ובין האב הקדמון המשותף. וראה איזה פלא, עדויות ממאובנים, מגיאולוגיה ומתארוך פחמן מראים שעברו כ-185 אלף דורות מאז הפיצול (חלוקת הזמן מהפיצול בזמן דור של אדם או שימפנזה: 5 מיליון שנה חלקי 27.5 שנה).

רשומה קצרה זה מבוססת על סידרת רשומות ובמיוחד על הרשימה הזאת מאת לורנס מוראן, פרופסור לביוכימיה ובעל הבלוג Sandwalk.

מאמר שתוקף את הבעיה מכיוון אחר הוא עד כמה אנו שונים מהשימפנזים? שנכתב בידי יונת אשחר והתפרסם בבלוג SciPhile של נעם לויתן. רשומה המתארת כיצד השוני בין שני המינים נובע בעיקר מהבדל בבקרה ולא מהבדל בגנים.

אם עדיין לא נרשמתם או נחשפתם, אני חלק מדף פייסבוק חדש בשם אני בעד לימודי אבולוציה שמטרתו המוצהרת הוא להחזיר דה־פקטו את לימודי האבולוציה אל שיעורי המדע והביולוגיה.

  1. רגע, יוצא מכאן שגם בריאתנים שמקבלים את פשט ספר בראשית כתיאור ריאלי של המציאות מקבלים את תיאוריית האבולוציה ורק חושבים שהיא הרבה יותר זריזה, מאדם לקוף תוך כמה דור אחד בלבד!
  2. רשומה מפורטת מהו ההבדל בין אדם לשימפנזה? בבלוג Sandwalk הסוקרת מספר מאמרים עדכניים.
פורסם בקטגוריה יהדות ודעות אחרות, מדע, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא איך ייתכן שגנום האדם דומה לגנום השימפנזה?

  1. פינגבאק: עד כמה אנו שונים מהשימפנזים? | SciPhile

  2. מאת אליהו גליל‏:

    מאמר נאה. אתה מתעלם בחישוב שלך מהעובדה שיש מנגנוני תיקון. כמו כן
    מכך שאפשר ואורך הרצף השתנה במהלך הזמן.

השאר תגובה