כיצד לשוות לתוכנות KDE מראה טבעי בשולחן עבודה Gnome

בעולם התוכנה כמו בעולם הרגיל נפוץ למדי למצוא פתרונות לאותה בעיה. בד"כ התחרות והבחירה בין הפתרונות מיטיבות עם המשתמש, במיוחד כאשר מדובר בתוכנה־חופשית בה התקנים והתסדירים (פורמטים) הם פתוחים וכל תוכנה יודעת (או אמורה לדעת) לפתוח ולשמור את אותם קבצים. כך למשל ניתן ליצור מסמך ב-OpenOffice, אח"כ לערוך אותו ב-AbiWord ובסוף לקנח בהעלאה וטעינה לרשת דרך Google Docs ועבודה על המסמכך דרך הדפדפן במחשב אחר.

כדי להקל על מתכנתים וכדי לאפשר להם להתרכז בעיקר – כתיבת האלגוריתם, המתמטיקה והתוכנה ולא בפרטים השוליים – תיכנות המעטפת הגרפית, הומצא המושג "ערכת פיתוח גרפית" הנקראות גם Widgets Toolkits. קיימות כמה וכמה ערכות פיתוח חופשיות ליצירת ממשק משתמש גרפי (הידוע בר"ת כ-GUI), המוכרות שבהן הן +GTK המפותחת ע"י מפתחים מחברות שונות, כמו נובל (Novell) ורד־האט (Redhat) ו-Qt המפותחת ע"י חברת טרולטק (Trolltech).

ערכת הפיתוח +GTK נמצאת בשימוש נרחב בתוכנות נפוצות כגון: תוכנת עיבוד התמונות GIMP, תוכנת המסרים המיידיים פידג'ין (Pidgin), תוכנת הציור הוקטורי Inkscape, מעבד התמלילים AbiWord ובעיקר סביבת שולחן העבודה GNOME שהיא סביבת שולחן העבודה הרגילה באובונטו לינוקס.

ערכת הפיתוח Qt נמצאת בשימוש נרחב בתוכנות נפוצות כגון: גוגל ארץ (Google Earth), הדפדפן Opera, סקייפ (Skype), נגן המדיה VLC, תוכנת שמירת הסיסמאות KeePassX ובעיקר סביבת שולחן העבודה KDE.

כן, גם לבעיית סביבת העבודה הגראפית יש אינספור פתרונות חופשיים, החל במנהלי חלונות פשוטים וכלה בסביבת שולחנות עבודה שלמות, כמו גנום, KDE, XFCE ועוד.

סביבת שולחן העבודה גנום ו-KDE מגיעות עם תוכנות שונות ואיכותיות המפותחות בידי מפתחי סביבות העבודה עצמן כדי לתת למשתמש חוויה שלמה ואחידה, סגנון עבודה, מראה ותחושה זהים בתוכנות שונות.

כאשר משתמשים בתוכנה שנכתבה בעזרת ערכת +GTK ב-KDE, או כאשר משתמשים בתוכנה שנכתבה בעזרת ערכת Qt ב-GNOME התחושה איננה טבעית. מראה סרגלי־הגלילה, הלשוניות, הכפתורים, הסמלים, הכל שונה ולא מתאים למראה הטבעי של סביבת העבודה.

החבר'ה במעבדות טרולטק עובדים לאחרונה על פרויקט שתפקידו לגשר על הפער במראה ובתחושה בין תוכנה שנכתבה בעזרת Qt לבין סביבת העבודה GNOME מבוססת +GTK, הפרוייקט נקרא QGtkStyle ויש לו אתר נוסף.

לא מצאתי חבילת deb לאובונטו, יש את החבילה gtk-qt-engine שאמורה להקביל לשלב הבא, אך לא ניסיתי אותה עדיין, כפי שהוסיף יונתן בתגובות, תמיד אפשר לדעת מה התפקיד של חבילה לפי התיאור שלה, gtk-qt-engine עושה בדיוק את הפעולה ההפוכה – שוות לתוכנות GNOME מראה טבעי בשולחן עבודה KDE.

אפשר גם להתקין בדרך הארוכה יותר (עד מתי גיקים יעלוזו?!) שתתקין את הגירסא המעודכנת ביותר. דרך המבוססת על הרצת פקודות בטרמינל (כדי לפתוח טרמינל בקלות לוחצים Alt+F2 וכותבים gnome-terminal ולוחצים Enter), הפקודות יתנו מלל רב, אך אם אין הודעת שגיאה (Error) הכל בסדר:

sudo apt-get install subversion libqt4-dev libgtkextra-x11-2.0-dev qt4-qtconfig

svn co svn://labs.trolltech.com/svn/styles/gtkstyle

cd gtkstyle

qmake && make

sudo make install

לאחר־מכן מפעילים את כלי ההגדרות:

qt4-qtconfig

בחירת GTK בכלי qt4-qtconfig

ותחת GUI Style בוחרים GTK.

פורסם בקטגוריה מחשבים, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא כיצד לשוות לתוכנות KDE מראה טבעי בשולחן עבודה Gnome

 1. מאת יואל ליאון‏:

  פוסט מעולה! הערה: לפחות אצלי בדביאן לני החבילה gtk-qt-engine לא מוסיפה כלום להגדרות qt4. אולי זה עובד רק בסביבת KDE. אז צריך את חבילות הפיתוח שלוקחות די הרבה מקום בזיכרון

 2. מאת יונתן‏:

  לפי התיאור של החבילה gtk-qt-engine:

  The GTK-Qt Theme Engine (also known as gtk-qt-engine) is a GTK+ 2 theme engine
  that calls Qt 4 to do the actual drawing. This makes your GTK+ 2 applications
  look almost like real Qt 4 applications and gives you a more unified desktop
  experience.

  כלומר, למיטב הבנתי היא עושה בדיוק את ההיפך – מתאימה תוכנות GTK לסביבת QT4/KDE.

השאר תגובה