מצפה נוקייב, חלק מטיול לרמת-הגולן

השבוע היינו אני ואשתי בחופשה קצרה (3 ימים) בגולן ובחוף המזרחי של הכנרת, היה כל-כך רגוע וטוב.

בתמונה הפנורמית שנוצרה ע"י תוכנות חופשיות (hugin ו-autopano-sift, פרטים בהמשך), מראה ממצפה נוקייב לכיוון מערב (מהרמה אל כיוון טבריה והגליל). בתום מלחמת העצמאות נחתם הסכם הפרדת כוחות שנחתם בתום מלחמת העצמאות (1949), בנוסף הוסדר בהסכם כי כל ימת הכנרת ורצועה ברוחב של 10 מטרים לאורך שפת הכנרת המזרחית הינם שייכים ובשליטה ישראלית. אולם, כרגיל במזרח-התיכון וכרגיל עם ערבים מוסלמים, ההסכם היה חד צדדי.

ועוד תמונות מהטיול, ראשונה חוף פתוח ומדהים ליד חוף צאלון (שעכשיו הורעלו בו דגים, אוי לא ושחינו שם), טשטשתי את עצמי כדי שלא תראו כמה השמנמנתי לאחרונה. שניה תמונה מבפנים החוצה בכנסייה הביזנטית החרבה שבכפר הנוצרי דיר-קרוח החרב שליד גמלא החרבה.


מצפה נוקייב היה אחד משרשרת מוצבים סוריים לאורך הרמה, מהם ירו והטרידו לעתים חיילים סורים סירות דייגים וספינות משמר ישראליות בכינרת.
בשנת 62' כבש כוח גולני את מוצב נוקייב במבצע שנקרא "מבצע סנונית" (הייתי שם, שם במקום לא במבצע, אי אפשר לדמיין איך הם הצליחו בכלל לטפס, מסביב למוצב השטחים ממוקשים והמתלול חד, עדיף להיות סנונית כדי לעוף למוצב). בפעולה נהרגו שמונה חיילים, כאשר חייל אחד מוגדר חלל שמקום קבורתו לא נודע, כוחות האוייב סבלו אבידות קשות של 70 חיילים (ע"פ חגי עמיצור ואחרים ב"קריאה נוספת").

תמונה אחת ששווה יותר מאלף מילים, על חורבות המוצב הוקם מצפה נוקייב ואנדרטה לזכר הנופלים והנעדר.

התמונה הפנורמית נוצרה בעזרת התוכנות hugin ו-autopano-sift ליצירת תמונות פנורמיות (אליהן הגעתי בזכות פוסט באתר של אילן שביט). autopano-sift מחפשת ומוצאת באופן אוטומטי נקודות זהות ברצף של תמונות ושומרת את התוצאות בקובץ PTO (שהוא תסדיר לכל מיני כלי פנורמה), hugin מאפשר לפתוח קובץ PTO וגם להוסיף עוד נקודות באופן ידני או חצי-אוטומטי ולבסוף ליצור תמונת פנורמה ממספר תמונות.

ביצירת התמונה הנ"ל השתמשתי בתחילה ב-autopano-sift כדי למצוא באופן אוטומטי את מרבית נקודות הזהות, וב-hugin כדי להוסיף ידנית עוד מספר נקודות זהות בתפר בו autopano-sift לא זיהה נקודות זהות כלל. השימוש ב-autopano-sift מקל מ א ו ד את תהליך יצירת התמונה הפנורמית והוא אפשרי גם ישירות דרך hugin אם התוכנה כבר מותקנת.

כפי שניתן לראות תמונת הפנורמה לא אחידה מספיק, אזורים שונים בכנרת ובשמיים הם בעלי צבע כחול שונה. חוסר האחידות נובע מכך שלא כיוונתי את המצלמה למצב ידני מלא אלא לאוטומטי, וכך נבחרו מהירויות צמצם, חשיפה, כיוונון הלבן ועוד באופן שונה לכל תמונה. לצערי לא קראתי לפני-כן את המדריך הלא יפה ויזואלית אך הכתוב ברור "כיצד ליצור פנורמות פשוטות".

>

קריאה נוספת
פורסם בקטגוריה יהדות ודעות אחרות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה