דו"ח נתוני אמת – אכיפת החוק ביהודה ושומרון

בתקשורת מקובל להתייחס אל שטחי יהודה ושומרון כאל ה"מערב הפרוע" הישראלי, אזורי ספר בהם יש אינדיאנים, אזורים בהם כְל דְאַלִים גְבַר ובהם אין שלטון חוק וסדר. בדרך־כלל מלווה התייחסות התקשורתית בקריאות להחיל אכיפה מוגברת של שלטון החוק בשטחי יהודה ושומרון. ראה מקרה בראודה שיירה כדי להגן על עצמו בעת פינוי בית־השלום על ציר המתפללים מקרית־ארבע למערת־המכפלה, ראה מקרי עקירת עצי־זית ביו"ש של ערבים בידי אלמונים (בלי להאשים אף אחד באופן מפורש: יואל מרשק, רכז אגף המשימות בתק"ם, נתפס יוצא ממטע זיתים עם מסור שרשרת חשמלי וציוד צילום בלא הסבר מניח את הדעת לעניין) והתגובה התקשורתית שְששה להאשים את המתנחלים תחת כל עץ גדוע רענן ועוד מקרים רבים.

‫…מעת לעת מוצפים כלי התקשורת בכתבות ומאמרי דעות שעניינם אכיפת החוק ביהודה ושומרון,‬ ‫תמיד תוך מתיחת ביקורת חריפה על אכיפה לא יעילה, על מחסור בכח אדם משטרתי, על הצורך‬ ‫באמצעי אכיפה חריגים אל מול מצב של "ארץ ללא חוק", ועל בתי המשפט המחבלים במאמצי‬ ‫האכיפה של רשויות החוק. הביקורת נמתחת לא רק מצדם של פוליטיקאים ובכירים בתקשורת,‬ ‫אלא גם מצדם של ראשי מערכת אכיפת החוק, המזינים את הממשלה, את הכנסת ואת הציבור‬ ‫בשלל סיסמאות, שהאלמנט העיקרי הנעדר מהן הוא: עובדות ונתונים מדוייקים.‬ ( — פתיחת הדו"ח, חוקרי ארגון זכויות אדם ביש"ע)

חבר, תושב קרית־ארבע לשעבר, שלח לי דוא"ל ובה קישור לידיעה "דו"ח: אכיפת חוק סלקטיבית ביהודה ושומרון" שפירסם ערוץ 7 ובעיקר לדו"ח "דו"ח נתוני אמת – אכיפת חוק ביהודה ושומרון" שחיבר ופירסם ארגון זכויות אדם ביש"ע. בדו"ח אספו החוקרים נתונים שסיפקה מערכת־המשפט והמשטרה וכן פרוטוקולים של ועדת שמגר (שלא מצאתי אותם ברשת, אבל מצאתי פרוקטוקול של וועדת הפנים שקשור לעניין ומזכיר את החלטות ועדת שמגר בעניין, זהירות, ארוך כמו הגלות וגם כולל את דברי אופיר פינס!) בהכוונתם של פרופ' משה אדד – מומחה לקרמינולוגיה, ראש אקדמי במכללת צפת,

פרופ אדד מרצה בפתיחת שנת־הלימודים במכללת צפת
פרופ' אדד (כן הוא אדם מאמין, אז מה?) מרצה בפתיחת שנת־הלימודים במכללת צפת

וד"ר גיא אנוש – מומחה לאלימות וקונפליקטים, מומחה לזכויות אדם ומרצה למחקר וסטטיסטיקה באוניברסיטת חיפה.

לפי ממצאי הדו"ח, ביהודה ושומרון יש יותר שוטרים על כל אזרח ישראלי לעומת כל מקום אחר בארץ (מה עוד שלי החלטות היועץ המשפטי לממשלה המשטרה מטפלת רק בישראלים והצבא רק בערבים). יותר תיקים פליליים נפתחים ויותר כתבי־אישום מוגשים מאשר בכל מקום בארץ אך הרבה פחות תיקים מסתיימים בהרשעה. בחקירות הפרעות סדר ונזק לרכוש מושקעים משאבים חריגים המושקעים בד"כ בחקירת רצח או פשיעה בינלאומית ועוד צימוקים ותופינים רבים בדו"ח.

הסיכום מצמרר, היכולת של השלטון להתעמר באזרחיו בלי בקרה הזכיר לי מאוד את "מיניסטריון האמת" מהספר "1984" של ג'ורג' אורוול. משרד העסוק בשקר, בטיוח, בשיבוש, הסתרה והשפעה על דעתם של ההמונים בעזרת שכתוב של המציאות דרך כלי־התקשורת והזכיר לי גם את הסרט החדש "

פורסם בקטגוריה יהדות ודעות אחרות, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה