כיצד לנטרל באופן אוטומטי וזמני משטח־מגע של מחשב נייד

זה קרה לי יותר מדי פעמים וזה פשוט מעצבן. אך בעולם הגנו/לינוקס כמעט תמיד יש מי שנתקל בבעיה לפניך ואולי גם פתר אותה.

מחשב נייד ומשטח־מגע

מחשב נייד ומשטח־מגע

במחשבים ניידים את העכבר מחליף משטח־מגע (touch pad), ניתן להניע את המצביע על המסך בעזרת נגיעה והזזה של האצבע על משטח־המגע וניתן לדמות לחיצה ולחיצה כפולה בעזרת הקשה והקשה כפולה על משטח־המגע. משטח־המגע ממוקם סמוך למדי למקלדת. לעיתים קרובות, קרובות מדי, תוך כדי הקלדה על המקלדת, חלק אחר של היד נוגע בטעות במשטח־מגע ומעביר את סמן הכתיבה למקום אחר בתוך הטקסט. התוצאה – בלגן, במיוחד למי שלא יודע להקליד באופן "עיוור" והוא חייב להסתכל על המקלדת והוא לא רואה את שגיאות ההקלדה על המסך.

אחד הפתרונות המוצא לבעיה זו היא ליצור מקשי־קיצור המשמשים לכיבוי ולהלדקה של משטח־המגע. לא אהבתי את הפתרון הזה, הוא איננו אוטומטי, לא שימושי ולא אינטואיטיבי, כל הזמן (לפחות בהתחלה, עד שלומדים) צריך להדליק ולכבות.

פתרון אחר, חכם יותר, הוא פשוט לנטרל אוטומטית, באופן זמני, את משטח־המגע למשך כ-1-2 שניות תוך כדי ולאחר ההקלדה כדי למנוע לחיצה בטעות.

הדרך המוצעת אמורה להתאים אך ורק למשטחי־מגע של חברת Synaptics. ניתן לברר האם המשטח־מגע הוא של Synaptics בדרך פשוטה ע"י הרצת הפקודה הבאה בטרמינל (מקור בתיעוד הקהילתי של אובונטו):

xinput list

אם הפלט מכיל את אחת המילים "Synaptics" או "ALPS" – המחשב אכן מצוייד במשטח־מגע מבית Synaptics.

תחילה אפשר לנסות את הפקודה הבאה ואם היא עובדת כרגיל ללא הודעות שגיאה (ובעצם ללא אף הודעה שהיא) אפשר להמשיך:

syndaemon -d -i 1

הפקודה מריצה שירות קטן (syndaemon) ברקע (זה הדגל d-) ואומרת לו לעקוב אחרי הקלדות על המקלדת (i-) וכאשר היא מזהה הקשה על המקלדת לנטרל את משטח־המגע לשניה אחת (1).

כדאי לנסות ולראות האם השירות אכן רץ ברקע ולנסות להקליד קטע טקסט ואז מיד לנסות את משטח־המגע, הוא לא אמור להגיב כלל (לא לתנועות ולא להקשות) למשך שניה אחת.

אם הכל עבד כמו שצריך אפשר להוסיף את הפקודה לעיל לשאר הפקודות שמורצות עם עליית סביבת־העבודה. בסביבת־עבודה GNOME פשוט פותחים מסרגל הכלים העליון את מערכת (System) > אפשרויות (Preferences) > עונות (האמת אני לא בטוח איך זה תורגם, ה-GNOME שלי באנגלית) (Sessions) ולהוסיף תוכנת הפעל חדשה בעזרת כפתור הוסף (Add).
בשדה שם (Name) אפשר לכתוב כל שם שיעזור לכם לזכור מה זה, אני כתבתי: Synaptics Touchpad Syndaemon.
בשדה פקודה (Command) צריך לכתוב את הפקודה לעיל: syndaemon -d -i 1, כאשר ניתן להחליף את ערך השניות לפי הטעם, וכמובן יש עוד אפשרויות נוספות.
בשדה הערה (Comment) ניתן כתוב כל הערה שהיא, אני כתבתי העברה שמזכירה לי מה הפקודה עושה ובסוגריים מה המקור לפקודה Disabling the touchpad temporarily while typing (https://help.ubuntu.com/community/SynapticsTouchpad).
ואז שוב פעם לוחצים על הוסף (Add), כעת בכל פעם שהמחשב יאותחל הפקודה תרוץ ברקע באופן אוטומטי ובכל פעם שנקליד היא תנטרל את משטח־המגע ותגן עלינו משגיאות הקלדה מעצבנות.

הבעיה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא כאשר צריכים את המקלדת ואת העכבר בו זמנית, למשל בעת שימוש בעורך תמונות, או במשחקי מחשב מסויימים. במקרה כזה פשוט מכבים לפני־כן את התוכנה syndaemon ע"י הרצת:

killall syndaemon

עדכון: יש בעיה נוספת ממש מעצבנת שמעלה בספק את התועלת בשימוש בתכונה. בדפדפנים רבים כדי לפתוח קישור בלשונית חדשה צריך להקליק על קישור יחד עם לחיצה על Ctrl במקלדת. אבל כאשר התכונה מופעלת – לחיצה על Ctrl מנטרלת לשניה את משטח־המגע. משטח־המגע מנוטרל ובעצם הדפדפן מקבל לחיצה על Ctrl בלבד ללא לחיצה על לחצן עכבר שמאלי והלשונית לא נפתחת.

פורסם בקטגוריה מחשבים, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

8 תגובות בנושא כיצד לנטרל באופן אוטומטי וזמני משטח־מגע של מחשב נייד

 1. מאת חתול‏:

  נזכרתי עכשיו בפוסט הזה שלך.
  אם תוסיף את הדגל k לפקודה מקשים כמו ctrl ימשיכו לעבוד גם בנעילה.

 2. מאת אליהו החמוץ‏:

  תעבור לווינדווס.

 3. מאת אליהו החמוץ‏:

  נותנים מכה חזקה על משטח המגע והוא מפסיק לתפקד לזמן מה.
  אולי תכתוב פוסט חדש? יש לי ספרונצ'יק חדש שנקרא "מוצק זה דבר קשה" שעוסק בתפיסה של ילדים את מושג המוצק (רמז: איך היית מסווג אבקה? וג'ל?)

 4. מאת אליהו החמוץ‏:

  ואולי תכתוב על חמץ ומצה בראי המדע?

השאר תגובה