לשחרר את ווילי

בתעשיית תוכנות המחשב קיים מושג הנקרא Easter eggs (ביצי פסחא, בהשאלה מהמנהג לחפש אחר ביצים מקושטות באיד הפסחא של הנוצרים, אפיקומן להבדיל?). Easter egg הנה תכונה מוסתרת שהוכנסה לתוכנה ומופעלת בעקבות רצף פעולות סודי הידוע למתכנתי התוכנה בלבד. מעין בדיחה של מתכנתים.

שאלה מתבקשת בהקשר של קוד-פתוח: האם תתכן Easter egg בתוכנת קוד-פתוח? הרי כל היכולת של המתכנת להחביא את התכונה המוסתרת תלויה בכך שהקוד-סגור ולא ניתן לבחינה. לכן קשה למדי לאתר Easter egg (וגם "דלתות אחוריות" ועוד מריעין בישין שהמתכנת יכול לשתול כרצונו או כרצון סוכנות הביון הממשלתית) בתוכנה שאין נגישות לקוד-המקור שלה. לעומת קוד-פתוח אותו יכול לבחון כל אחד וקוד נבחן על-ידי יותר מזוג עיניים בודד, לעיתים עשרות ואולי מאות זוגות עיניים.

טוב, אז מה זה אומר על האבטחה בקוד-פתוח אם תמצא אחת כזאת?

טוב, מצאו, האתר Ubuntu Tutorials מפרסם מספר Easter eggs המתחבאות בשולחן העבודה גנום.

הראשון חמוד במיוחד, הקלד Alt+F2 ובחלון Run Application הקלד "free the fish", ודג זהב חמוד, אותו הדג מהיישומון Wanda the fish יתחיל לשחות לאורך שולחן העבודה. אם מקישים עליו הוא בורח מחוץ לשולחן, וכמובן אחר-כך חוזר.

הדג וונדה על הבלוג

איך סוגרים אותו? אני עדיין לא יודע… ככל הנראה, לפי התגובות, הדרך היחידה להיפטר ממנו היא להריץ "killall gnome-panel" או להתנתק ולהתחבר מחדש.

הא… ואין לזה שום קשר עם הראיון המעניין עם שלומי פיש (דג באנגלית) בבלוג של DoK.

זה בסך הכל מעיד כי גם למתכנתי קוד-פתוח יש חוש הומור וגם לכל זוגות העיניים שעברו ובחנו את הקוד ולא הסירו את ביצת הפסחא.

הצדקתי את הדגיגים בכותרת הבלוג, עכשיו צריך תנינים…

פורסם בקטגוריה מחשבים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

0 תגובות בנושא לשחרר את ווילי

  1. מאת הקוף האשכנזי‏:

    איזה דג מתוק.
    מתחשק לי לטחון אותו ולעשות ממנו גפילטע. על-ידי הקשקשת הכתומה אחסוך את הגזר!

השאר תגובה