פעילות גופנית ופודקאסטים

פעילות גופנית אירובית משפרת את מצב הלב, הריאות, כלי־הדם, משפרת את היציבה, את השינה, משחררת מתחים נפשיים. לאור כלהסגולות הנלוות האלה שתמיד הכרתי – תמיד ניסיתי לבצע פעילות כזו באופן קבוע. בעבר, כשגרנו בירושלים, התמדתי בריצה של 15 דקות שלוש פעמים בשבוע לאורך תקופה של מספר שבועות. אבל המעמסה הגופנית הייתה יותר מדי בשבילי ולא הצלחתי להתמיד. לאחרונה מצאתי פעילות גופנית יותר נעימה לביצוע – הליכה מהירה. מאז שאני זוכר את עצמי העדפתי הליכה על פני כל דרך התניידות אחרת. התחלתי ללכת לפחות 50 דקות בקצב מהיר יחסית (קצב התנשמות) שלוש פעמים בשבוע. אבל 50 דקות של פעילות מונוטונית יכולות להיות מאוד ארוכות ומשעממות. צריך להעביר את הזמן עם משהו מעניין. בשביל זה המציאו את הפודקאסט. תכנית שמע המוקלטת כקובץ דיגיטלי שניתן להוריד לכל נגן מוזיקה ולשמוע מתי שרוצים.

הפודקאסטים אותם מצאתי כמעניינים ומועילים הם:

שלא נגיע למצב הזה
שלא נגיע למצב הזה
 • עושים היסטוריה! עם רן לוי – הוא בעצם הפודקאסט הראשון שנחשפתי אליו. פודקאסט מעולה ומושקע היוצא פעם בשבועיים. הפודקאסט עוסק במדע, היסטוריה והחיבור ביניהם. רן כותב ומגיש תכנית מעניינת ומגוונת מבחינת התכנים והוא גם נורא מצחיק. עם חידה שבועית של ניר דהן, אורחים ומוזיקה ישראלית מקורית. וגם קצת עזרתי לו בתחקיר של אחת התוכניות בנושא מגיפות.
 • קטעים בהיסטוריה – פודקאסט מרתק מאת יובל מלחי העוסק בהיסטוריה. מתעדכן בתדירות נמוכה אבל כל פרק מרתק ומשכיל.
 • מספרי הסיפורים – פודקאסט חדש וטרי שנחשפתי אליו בזכות חתול. כשמו כן הוא (הפודקאסט, לא חתול), קבוצת שחקנים, כותבים ומוזיקאים המספרת בכישרון רב סיפורי אימה, מדע בדיוני ופנטזיה מקוריים בעברית. מושקע ומעניין.
 • סבבת שלום עם נדב גלעד – פודקאסט מוזיקה יהודית אלטרנטיבית. נדב גלעד המוכר לקוראי עלון השבת 'עולם קטן' מפינת המוזיקה שלו גם מקליט פודקאסט עם מוזיקה יהודית (שירים בעלי תוכן אמוני ויהודי) מקורית חדשה וישנה.

מאחר שמבחר הפודקאסטים הטובים והמעניינים אותי בעברית הוא מצומצם מצאתי את עצמי מחפש פודקאסטים בתחומים שמעניינים אותי גם באנגלית:

 • TWiV – This Week in Virology – השבוע בוירולוגיה היא תכנית פודקאסט שבועית על נגיפים, מהסוג שגורם לך לחלות! התוכנית עוסקת בין היתר בנגיפים וגורמי מחלות אחרים, חדשות עדכניות והיסטוריה וגם בענייני ביולוגיה אחרים. התוכנית מלווה באתר עם תמונות וקישורים, בלוג והמלצות העורכים. ויש גם אתר לקורס הוירולוגיה שמעביר וינסנט מנחה הפודקאסט באוניברסיטת קולומביה.
 • TWIS – This Week in Science – השבוע במדע היא תכנית פודקאסט שבועית על כל מיני ענייני מדע. בהגשה קלילה ומשועשעת. עם סיפורי המדע החדשים, עם ויכוחים, צחוקים ובדיחות. עם אורחים ושאלות המאזינים. מאוד מומלץ.
 • Radiolab – רדיולאב או מעבדת רדיו הוא פודקאסט שבועי בענייני מדע (ולא רק) של תחנת הרדיו WNYC. הפודקאסט עוסק בתחומים רבים החל ממדע האקראיות וכלה בביולוגיה של החיים. שנון ומצחיק. מוקלט באיכות ורמת גימור ברמה אחת מעל כל הפודקאסטים האחרים.
 • Astronomy 161 – קורס אסטרונומיה 161 – מבוא לאסטרנומיית מערכת השמש. הוא קורם בסיס באסטרונומיה שהוקלט באוניברסיטת אוהיו. מרצה בהיר ומרתק. מלווה באתר הקורס עם תקצירים, נקודות מפתח וגם שרטוטים ואיורים.
 • Astronomy 162 – אסטרונומיה 162 – כוכבים, גלקסית והיקום. קורס מתקדם באסטרונומיה שהוקלט באוניברסיטת אוהיו, המשך לקורס "אסטרונומיה 161". מרצה בהיר ומרתק. מלווה באתר הקורס עם תקצירים, נקודות מפתח וגם שרטוטים ואיורים.

עוד המלצות בעברית לפודקאסטים בנושאים שונים ומגוונים ניתן למצוא ב"מדריך הטרמפיסט לפודקאסטים" שהקים רן לוי.

ומה איתכם? האם אתם מאזינים לפודקאסטים? איזה פודקאסטים ובאיזה תחום אתם אוהבים? מתי אתם מאזינים להם? האם אתם מאזינים לפודקאסטים בשפות זרות?

פורסם בקטגוריה יהדות ודעות אחרות, מדע, מחשבים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא פעילות גופנית ופודקאסטים

 1. מאת חתול‏:

  אכן חסרים פודקאסטים איכותיים בעברית. אני לפעמים שומע את טמקאסט שהוא פודקאסט על מחשבים של ynet. http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-7212,00.html
  (לפעמים מעניין ולפעמים ממש מיותר)

  ואת שיעורי הדף היומי ב-10 דקות שהם חזרה טובה ומהירה על הדף היומי (אבל אני לא עומד בקצב של השיעורים) http://sinai.org.il/

  ומה זה העיצוב הזה?

 2. מאת אריאל‏:

  אהבת את העיצוב? מבוסס על פייסבוק.
  http://nazieb.com/456/smells-like-facebook

 3. מאת תומר‏:

  עוד פודקאסט שאני אשמח להמליץ עליו
  http://www.icast.co.il/default.aspx?p=Podcast&id=390552

 4. מאת אליהו החמוץ‏:

  אתה הומו. 15 דקות זה יותר מידי בשבילך?

השאר תגובה