הממשק המשופר של פיירפוקס 4.0 כבר עכשיו

מהנדסי גוגל כרום הפילו את הפצצה. השיפור הגדול בשימושיות ובממשק המשתמש של דפדפן האינטרנט הצעיר והמחוצף גוגל כרום מהדהדות ומשפיעות על דפדפנים ותיקים. מוזילה פירסמה לפני מספר שבועות מספר סקיצות עיצוב ראשוניות (mockup) לממשק המשתמש העתידי של פיירפוקס 3.7 ו-4.0. חלק מהרעיונות המוצגים בהצעות דומים  למדי לרעיונות חדשים שהוצגו בממשק המשתמש של גוגל כרום. ועיקרם ממשק משתמש רזה, "פחות שווה יותר" וצמצום, איחוד והסתרת פריטים שימושיים פחות.

השינויים המוצעים הבולטים סקיצת העיצוב של פיירפוקס 4.0 הם: כיווץ שורת התפריטים שכמעט ולא יוצא לי להשתמש בה לכפתור "כלים" בודד בסרגל הניווט וכן כיווץ ה"מועדפים" לכפתור בודד. איחוד שורת מנוע החיפוש עם שורת הכתובת. איחוד כפתור "רענן" עם כפתור "עצור"  וכפתור "טען" והעברת הכפתור המאוחד אחרי שורת הכתובת-חיפוש המאוחדת. העברת כפתור "בית" לסרגל הלשוניות. העלמת שורת המצב והעברת מד ההתקדמות לתחתית שורת הכתובת וכן מוצעים שינויים מזעריים נוספים. באחת מסקיצות העיצוב האפשריות גם מוצעת אפשרות ללשוניות בראש הדפדפן, חיקוי מובהק לגוגל כרום.

הצעת ממשק המשתמש לפיירפוקס 4.0
הצעת ממשק המשתמש לפיירפוקס 4.0

חשוב לציין כי זוהי רק סקיצה אפשרית ובפועל ממשק המשתמש של גירסאות האלפא עדיין דבקות בממשק המשתמש הנוכחי. אם זאת בהשפעת הסקיצות יצר תוך זמן קצר אמן בעל הכינוי "SpewBoy" מעטפת לפיירפוקס 3.5 אותה כינה Strata 4.0 ופירסם את היצירה באתר האמנות DeviantART. מעטפת שביחד עם מספר תוספים מצליחה לחקות לא רע את השימושיות המשופרת ואת קווי העיצוב של סקיצת העיצוב המקורית.

שלבים לחיקוי ממשק המשתמש של פיירפוקס 4.0:

Strata 4.0 לפיירפוקס 3.5

Strata 4.0 לפיירפוקס 3.5

 1. הזז את כפתור ה"עצור" לאחר שורת הכתובת ואת כפתור "רענן" אחריו, זהו שלב חיוני לאיחוד הכפתורים ע"י המעטפת.
 2. התקן את המעטפת באופן רגיל. כדי לעשות זאת גרור את קובץ ה-JAR שבתוך קובץ ה-ZIP שהורדת אל חלונית ניהול התוספים.
 3. התקן את התוסף "תפריט אישי" המתקין שלושה כפתורים מכווצים ל"כלים", "מועדפים" ו"הורדות" המחליפים את סרגל התפריטים.
 4. התקן את התוסף "Fission" המאפשר מד התקדמות ואפשרויות נוספות בשורת הכתובת. לאחר ההתקנה פתח את חלון ההגדרות של התוסף ושנה את הגדרת מד ההתקדמות לקובץ loading_progress.png המצורף בתוך קובץ ה-ZIP שהורדת.
 5. התקן את התוסף המעולה "Omanibar" המאחד את שורת הכתובת עם שורת החיפוש. כעת אתה יכול להסיר את שורת החיפוש. אתה כבר לא צריך אותה וכעת אתה יכול לחפש ישירות משורת הכתובת.
 6. התקן את התוסף "autoHideStatusbar" המסתיר וחושף באופן אוטומטי את שורת המצב.

מי שמשתמש בחלונות ויסטה או 7, בבלוג המקור ישנם שלבים נוספים להוספת שקיפות. לדעתי זה מוסיף רעשי רקע ומפריע לראות מה קשור ומה לא ודווקא פוגע בשימושיות.

לקח לי קצת זמן להתרגל לממשק המשתמש החדש אך בגדול אני מעדיף אותו, הוא חוסך הרבה שטח תצוגה מהמסך והוא יותר אינטואיטיבי ושימושי. אני בטוח שיהיו הרבה התנגדויות ומלחמות סביב ממשק המשתמש העתידי. יהיו כאלה שיגידו שהשינוי חריף מדי וכאלה שיכעסו שמוזילה נראית כמחקה את גוגל כרום. נדמה לי שמעולם מוזילה לא הציגה שינוי מהפכני כל־כך בממשק המשתמש של פיירפוקס. ונראה לי שהשינוי הוא לטובה. מה דעתכם על הסקיצות החדשות?

[מקור: http://webupd8.blogspot.com/2009/08/make-firefox-35-look-like-firefox-40.html]

הערה: הרשומה מפורסמת באופן מתוזמן מראש ואילו אני ומשפחתי כבר בדרך צפונה לחופשה קצרה. שבת שלום לכולם.

עדכון: יצאה גירסא 0.3 למעטפת הנ"ל. אבל היא בעייתית יותר מהקודמת.

פורסם בקטגוריה מחשבים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא הממשק המשופר של פיירפוקס 4.0 כבר עכשיו

 1. מאת חתול‏:

  יפה שחזרת לכתוב. עכשיו רק נשאר לך להחליף לתבנית נורמלית. 😉

 2. מאת חתול‏:

  יפה שחזרת לכתוב. עכשיו רק נשאר לך להחליף לתבנית נורמלית. 😉

  והופיעו לי כל מיני הודעות שגיאה במהלך פרסום התגובה.

 3. מאת נעמה‏:

  הגעתי לבלוג שלך בחיפוש אחרי מתכון לקובה (שלך ניצח, אגב. הוא הנבחר) ונראה לי שזה הולך להיות הבלוג הראשון של גבר שאעשה עליו מנוי, אם רק אמצא פה את הכפתור של הרסס. יש מצב שאתה עוזר לי למצוא?

  חוצמזה סחתיין על הפוסט בסינית. כשאני רואה את על המילים האלה הכל הופך מטושטש.
  וכשהאיש הטכני של הבית מתקין לי גרסאות חדשות (של מנהל חלונות, של דפדפן) הוא זוכה למטר נאצות וגידופים. אני מאמינה שלא צריך לשדרג משהו עובד. רק צרות זה מביא.
  (אז אתה אומר שיש פיירפוקס 4? כדאי שאשן עם יד על הפיירפוקס 3.5 שלי, שלא יעלם לי באמצע הלילה(

 4. מאת אריאל‏:

  תודה רבה על המחמאות, כיף שבחרת במתכון שלי, מקווה שבאמת יצא טעים. אני באמת אוהב לבשל והרבה אורחים מגיעים אל הבלוג שלי בחיפוש אחרי מתכון לקובה. יפה שמישהו נשאר ומגיב.

  כפתור הרסס מופיע בפיירפוקס בשורת הכתובת. ואין עדיין פיירפוקס 4, אפילו לא 3.7, זה רק רעיונות לעיצוב ממשק המשתמש.
  אני האיש הטכני של הבית וגם אני זוכה למטר נאצות וקללות כשאני משדרג/מחליף מערכות הפעלה כמו גרביים.

  אם את משתמשת בפיירפוקס אמור להופיע לך סמל של רסס כתמתם בשורת הכתובת או מפה
  http://feeds2.feedburner.com/arielgalula/megira20

השאר תגובה