תאים קפיטליסטים חזיריים ומאבטחים בשכר מינימום

בהמשך לפוסט "סקר גולשים: האם תתחסן נגד שפעת החזירים?" (קדימה, כל מי שלא הצביע עדיין – שיצביע, מי שמצביע – מצביע!) אני מתחיל סדרה של פוסטים בנושא מערכת החיסון.

כפי שכל ילדון זב חוטם שעורג (או אולי סוגד) לאייפון טאצ' אך טרם הגשים את רגשותיו הנעלים יודע – המשאבים בעולם נמצאים בכמות מוגבלת, אין מספיק מהכל לכולם. יש מחסור והמחסור הוא חלק בלתי נפרד מהמציאות. גם התאים ניצבים בפני בעיה דומה, ולא, אני לא מתכוון לאיך להשיג אייפון טאצ'.1

תאים מעבירים את החיים ברדיפה קפיטליסטית אחרי מספר דברים – חומרים מורכבים: פחמימות, שומנים, חלבונים וויטמינים2 ואחרי חומרים פשוטים יותר: מים, מלחים ומינרלים שונים3 וגם אחרי גזים שונים כמו: חמצן ופחמן דו־חמצני (למעשה אם אתה צמח אתה טורף ללא רחמים פחמן דו־חמצני ומים ומקנח באנרגיית קרינה מהשמש).

תא עוזר לתא

מאחר והתאים הם חזירים קפיטליסטיים (או קפיטליסטים חזיריים, אף פעם לא הבחנתי בין השניים, אוינק… אוינק…) הם דואגים רק לעצמם ולחברים שלהם. במילים אחרות כל תא מנסה לקיים את עצמו ואת התאים הקרובים אליו גנטית בלבד.

לכתוב על חיידקים זה סבבה, כל עוד לא חושבים על החומוס שאכלת הבוקר בבית־החולים.

לכתוב על חיידקים זה סבבה, כל עוד לא חושבים על החומוס שאכלת הבוקר בבית־החולים. (צילום: AJC1)

מערכות תאים הנושאים אותו חומר תורשתי ועובדות בשיתוף פעולה מצליחות לשרוד ולשגשג במקומות שתאים בודדים לא מצליחים לשרוד. מערכות מוצלחות אלו מצליחות לנצל טוב יותר את המשאבים המוגבלים ומצליחות להתרבות טוב יותר4 ובכך מגדילות את מספרם.

הבעיה עומדת בפני יצורים רב־תאיים וגם יצורים חד־תאיים5 מאחר שלמעשה יש גם יצורים חד־תאיים היוצרים מושבות, למשל חיידקים.6

עצמי וזר

אחת הבעיות הבסיסיות העומדות בפני יצור רב־תאי (או מושבה של חד־תאיים) היא זהות מי מהתאים הבונים את גופו הוא אכן תא ששייך לגוף ואיזה תאים אחרים מנסים לנצל את מערכות הגוף לתועלתם ויש לתקוף ולהשמיד אותם. למשל חיידקים. מה מהחומרים השוחים בין תאיו הוא חומר ששייך לגוף ואיזה חומר זר חדר מהסביבה החיצונית ויכול להזיק לסביבה הפנימית. למשל ארס של נחש. או במילים אחרות: להבדיל בין "עצמי" לבין "זר".

ניתן היה לחשוב שהמלאכה קלה למדי. כל מה שעצמי הוא עצמי וכל מה זר הוא זר. אבל דא עקא זה בדיוק הבעיה! מה עצמי ומה זר? הרי תא הנמצא בכף הרגל מרוחק מרחק אינסופי מתא הנמצא בלב. היאך ידעו התאים באזור הרגל האם התאים החביבים ששוחים פה בדם בסגנון פרפר הם קרובי משפחה אמיתיים או שמא מתחזי חתונות נצלניים (נו, אלה שנכנסים לחתונה לא להם ואוכלים וכמנסים לברר אם הם מהצד של החתן – אז הם מהצד של הכלה ולהיפך).

הפתרון שהתפתח במהלך האבולוציה הוא לא פחות ממפעים: מערכת המבוססת על מרכיבים תאיים וחלבוניים הנקראת מערכת החיסון. מערכת החיסון היא המערכת המבדילה בין עצמי לזר ולה שני זרועות: המערכת הטבעית המערכת המתפתחת (המכונה ברוב המקומות דווקא המערכת המולדת והמערכת הנרכשת. לדעתי תרגום קלוקל. אם אפשר לזרוע בלבול, אז למה לא?).

ההבדל העיקרי ביניהן הוא בצורת זיהוי הזרות: המערכת הטבעית/מולדת מזהה תבניות טבעיות המאפיינות חומרים ממקור חיידקי, נגיפי, פטריתי וכו' ויכולה לעורר תגובה  כנגדם.

פגישה ראשונה תמיד קשה יותר

קשה למצוא תמונות של חומוס שמעוררות תאבון, אבל הנה - צלחת חומס מעוררת תאבון. עד שחושבים על כל החיידקים ששוחים להם בפנים.

היה די קשה למצוא תמונה של חומוס שמצליחה לעורר תאבון, אבל הנה מצאתי - צלחת חומס מעוררת תאבון! עד שחושבים על כל החיידקים ששוחים להם בפנים. (צילום: roboppy)

לעומתה, המערכת המתפתחת/נרכשת מבוססת על עקרון אחר לגמרי. עקרון הנראה קצת מוזר במחשבה ראשונה אך במחשבה שניה גאוני להפליא. בשלב הראשון נוצרו תאים רבים מאוד שיודעים לזהות ולהגיב כנגד קשת רחבה מאוד של חומרים, זרים ועצמיים. כל תא מכוון כנגד מקטע אחד (הנקרא "אפיטופ") בחומר זר אחד (חומר המעורר תגובה חיסונית נקרא "אנטיגן"). בשלב השני כל תא במערכת שמזהה חומרים עצמיים מחוסל. במערכת הבשלה נותרו רק תאים היכולים לזהות ולהגיב רק כנגד איתותים שלא נמצאים בגוף באופן טבעי. אלו הם תאי הדם הלבנים המפורסמים: תאי ה-T‏ וה-B‏. תאי ה-T‏ מוציאים להורג תאים נגועים בנגיפים או בפולשים אחרים ואילו תאי ה-B‏ מייצרים ומפרישים נוגדנים המכוונים לנטרל את האנטיגן.

כאמור, כל תא כזה מכיר מקטע אחד בתוך חומר זר אחד. ומכל תא יחודי שכזה יש מספר מצומצם מאוד של תאים. כדי שמערכת החיסון תגיב בעוצמה ותחסל את הפולש על התאים להכפיל בכמה סדרי גודל את מספרם. מכאן השם מתפתחת או נרכשת. לוקח זמן (כשבוע עד שבועיים) עד שמספר התאים מגיע לרמה מספיק גבוהה לצורך חיסול האיום. אך לאחר שהתגובה הסתיימה נותרים חלק מהתאים היחודיים לאנטיגן בדם ומספרם כעת גדול מאוד בהשוואה למספרם הראשוני לפני התגובה החיסונית.

בפעם הבאה בה יתקל הגוף באותו זיהום7 (שרק יבוא עוד הפעם. נראה אותו!) תהליך הכפלת התאים יתחיל ממספר גדול יותר והתגובה החיסונית תהיה מהירה ויעילה יותר. לעיתים עד כדי מניעת התפתחות המחלה מלכתחילה.

מקורות וקריאה נוספת

 1. ברשומה זאת מתרחשת תחרות סמויה בין גוף הטקסט לבין הערות השוליים מי מבין השתיים תהיה ארוכה יותר.
 2. חומרים אלו מכונים "חומרים אורגניים" והתאים גם ישמחו לקבל לחילופין את אבני־הבניין שלהם. בחומר האורגני שהשיגו התאים מהסביבה החיצונית הם משתמשים כדי לבנות תאים חדשים או לתחזק תאים קיימים וגם חלק מפורק לחומרים פשוטים יותר בסדרת תהליכים מורכבת. במהלך הפירוק משחררת אנרגיה המשמשת לצורך פעולות התא השונות: הרכבה ופירוק של מולקולות אחרות, הנעת התא או חלקים בתוכו ומחוצה לו ועוד.
 3. חומרים המכונים "אי־אורגניים". המים ומלחים, המינרלים, הגזים ועוד הרבה חומרים אחרים המומסים בהם. התמיסה ממלאת את התאים ומשמשת תווך בו ויכולים להתרחש כל התהליכים הכימיים שמאפשרים את קיום התאים.
 4. למעשה מספר היצורים החד־תאיים על אדם גדול פי 100 ממספר תאי האדם עצמו כך שזה למעשה לא הכי מדויק.
 5. יצורים רב־תאיים הם, הפתעה! הפתעה! יצורים המורכבים מהרבה תאים, בין מס' אלפי תאים ועד אלפי מיליארדים של תאים. לדוגמא בני־אדם, פילים ותולעים. התאים תלויים זה בזה כדי לשרוד וישנה גם חלוקת עבודה והתמחות של תאים שונים לתפקידים שונים. יצורים חד־תאיים הם יצורים שבהם כל תא הוא יצור עצמאי בפני עצמו. לדוגמא חיידקים, אמבות, חלק מהאצות ועוד שפע רב של יצורים.
 6. למשל המשטחים החומים חלקלקים המצטברים בתחתית הכיור כשמזניחים את רחיצת הכלים בכיור לטובת כתיבת בלוג.
 7. עכשיו גם הסיכוי שתא יחודי כזה יפגוש את האנטיגן גבוה הרבה יותר. פשוט יש יותר תאים כאלה.
פורסם בקטגוריה כלכלה, מדע, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא תאים קפיטליסטים חזיריים ומאבטחים בשכר מינימום

 1. מאת אני!‏:

  הממ… תגיד, אריאל, שמעת פעם על מדע אחר של רועי צזנה? חוץ מהעובדה שהוא ספקן, הבלוג שלו מכיל גם כמה דברים מעניינים.

 2. מאת נועם בי‏:

  "משאבים בעולם נמצאים בכמות מוגבלת, אין מספיק מהכל לכולם. יש מחסור והמחסור הוא חלק בלתי נפרד מהמציאות."
  דווקא יש תנועה עולמית לא קטנה שטוענת טענה בדיוק הפוכה ל-"קביעה" שקבעת כאן. המשאבים לא מוגבלים, יש מספיק מהכל לכולם (כולל אייפוד טאץ' שהוא שורש כל הרוע בכל האספקט על קוד פתוח וזכות המשתמש לעשות בחפציו כרצונו) המחסור הוא יזום ומכוון ויכולה להיות מציאות אחרת.
  http://www.zeitgeist.co.il/ הוא האתר הישראלי/עברי אבל זה נפוץ בהמון שפות.
  קראתי בעיון את 150 העמודים ואני (כספקן מתמיד) מוצא לא מעט בעיתיות בטקסט וברעיונות.

 3. מאת אריאל‏:

  תודה על התגובה, שמעתי באופן כללי את שם התנועה וגם התחלתי לצפות (והפסקתי) בסרטון שלהם. אין לי דרך אמיתית להחליט מי מבין שתי הדעות היא הנכונה. אבל ברור שכרגע – יש מחסור וחסר.

השאר תגובה