הצצה מעבר לפרגוד התורכי

תורכיה, בין חילוניות לדתיות

תורכיה, בין חילוניות לדתיות (צילום: FUNKYAH, רשיון: CC-BY-NC-ND-2.0)

בשיטוטי הבוקר מצאתי במקרה ספר מרתק מאוד, מישהו תרגם מאנגלית לעברית ספר (ארוך, מעל 200 עמודים) של הוגה דעות מוסלמי תורכי המתכנה בשם בדוי – הרון יחיא. הספר נקרא: "תרמית האבולוציה: התמוטטות הדארוויניזם ותשתיתו האידיאולוגית בידי המדע". הספר מציג רעיונות מעניינים (אך לאו דווקא נכונים וגם מכיל שגיאות בתפיסה של רעיון האבולוציה) על השפעת רעיון האבולוציה על האנושות. לטענת הכותב רעיון האבולוציה עומד ביסוד הרעיוני של התנועות הפשיטיות והקומוניסטיות כאחת. תנועות אידיאולוגיות שהביאו בכנפיהן מלחמות, גזענות ודיכוי במאה חמישים שנה האחרונות. הכותב מתעלם כמובן בחינניות מאלפי שנות מלחמות, גזענות ודיכוי על רקע דתי.

במבוא לספר כותב הרון יחיא:

רוב בני האדם סבורים שהתיאוריה של האבולוציה הוצעה לראשונה על-ידי צ'ארלס דארווין, ושהיא נשענת על ראיות, תצפיות וניסויים מדעיים. האמת היא שדארווין לא היה יוצרה של התיאוריה והיא אף איננה מבוססת על הוכחות מדעיות. התיאוריה מאמצת את הדוגמְהַ הנמצאת בבסיס התיאוריה המטריאליסטית, ולמרות שאין לה גיבוי של תגליות מדעיות, היא זוכה לתמיכה עיוורת בשם הפילוסופיה.

קנאות זו מובילה לאסונות מכל הסוגים ומכל המינים. יחד עם התפשטות תורתו של דארווין והפילוסופיה המטריאליסטית בה הוא דוגל משתנה התשובה לשאלה "מהו בן-אדם?". אנשים שנהגו להשיב: "בני אדם נוצרו בידי האל וצריכים לחיות בהתאם למוסר היפה שהוא מורה לנו", החלו כעת לחשוב ש"אדם נוצר במקרה, והינו בעל-חיים שהתפתח באמצעים של מלחמה להישרדות".

הונאה גדולה זו גובה מחיר כבד. אידיאולוגיות אלימות כגון גזענות, פשיזם וקומוניזם, והשקפות עולם ברבריות רבות אחרות המבוססות על עימות, שאבו את כוחן ממנה.

המאמר הנוכחי יבחן את האסון שהמיט הדארוויניזם על העולם ויחשוף את הקשר בינו לבין הטרור, אחת הבעיות הבינלאומיות הרציניות ביותר של זמננו.

בכל זאת מרתק, נותן הצצה אל מאחורי הקלעים של תרבות אחרת שנקרעת בין חילוניות לדתיות המנסה להתמודד עם ההשלכות החברתיות, תרבותיות ודתיות הקשות לעיכול של האבולוצייה ובדרך מעדכנת את רעיונות האיסלאם להיות הומניסטיים יותר.

להורדה: תרמית האבולוצייה – הרון יחיא (PDF‏).

פורסם בקטגוריה יהדות ודעות אחרות, מדע, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא הצצה מעבר לפרגוד התורכי

 1. מאת אליהו החמוץ‏:

  מעניין שגם הראי"ה קוק סבר סברה דומה ביחס לאבולוציה; הוא טען שישנו חשש סיכון שהמחשבה האבולוציונית תדרדר את האדם להתנהגות חייתית. לכן יש להפנות את המבט קדימה אל אדם-העל, ולא אחורה, אל החיה ממנה יצא האדם.

  תמונה יפה, למרות שאין לה כ"כ קשר לכותרת שמתחתיה.

  • מאת אריאל‏:

   שלום אליהו החמוץ, תודה על התגובה מאירת העיניים. אכן יש חשש כזה.

   יש קשר בין התמונה לבין הכיתוב (כותרת שמתחתיה? כותרת זה לא למעלה?), דגל תורכיה מכיל בתוכו את סמל הסהר והכוכב – סמל מושׂלמי ובתמונה מופיעה גם בובת ציירים שמבטאת חופש.

 2. מאת חתול‏:

  קראת את כל הספר?
  הוא לא קצר במיוחד.

השאר תגובה