אבולוציה בפעולה: נגיפים, צמחים וגורי כלבים

נגיפים מדגימים פעמים רבות אבולוציה מהירה ומפתיעה.

מחקר משנת 1999 גילה כי הנגיף שהתפרסם לאחרונה, נגיף הסירקווירוס1 (Circovirus) שפוגע בבעלי־חוליות הוא למעשה במקור נגיף של צמחים.

כלבלב חמוד? מה הוא זומם לעולל? שום דבר.

תאים של צמחים שונים מאוד במבנה שלהם מתאים של בעלי־חוליות. למשל לתאי צמחים יש דופן פוליסכרידית ואילו לתאי בעלי־חיים – אין ועוד כהנה וכהנה הבדלים 2. עד כדי כך שונים שלפי שיטת המיון של מינים ביולוגיים הם מוגדרים כממלכות נפרדות – ממלכת הצמחים וממלכת בעלי־החיים. דרגה אחת בלבד מתחת לדרגת המיון הכוללת ביותר – שלושת ממלכות־העל3.

מחסומים שונים מונעים מנגיף של ממלכה אחת להדביק תאים של ממלכה אחרת. במהלך תהליך ההדבקה הנגיפים נקשרים למולקולות מאוד מסויימות על קרום התא המארח. לכל נגיף יש מולקולה אחת או יותר המשמשת לו שער כניסה אל תוך התא. המולקולה היא בד"כ כ"כ יחודית ומסויימת כך שנגיף מסוג מסויים מדביק רק תאים מסוג  מאוד מסויים בגוף של יצור ממין מאוד מסויים. כך למשל נגיף ה-HIV יכול להדביק רק תאי T מסוג מסויים של המין אדם ולא תאים זהים בשימפנזים.

השוואה של מספר מאפיינים כמו סוג החומר התורשתי של הנגיף – דנ"א, קטן, מעגלי  וחד־גדילי ובעיקר השוואת הרצף של שני הגנים של הנגיף חושפים את האמת. הנגיף שזיהם את החיסון הוא נגיף צמחים שעבר שינויים ראויים לציון. אחד הגנים של הנגיף המקודדים לחלבון הוא למעשה בן כלאיים. הגן Rep הוא שילוב של חלק מגן של נגיף ממשפחת הנאנווירוסים (Nanoviruses) המדביקים צמחים יחד עם חלק מגן של נגיף ממשפחת הקליקיוירוס המדביקים בעלי־חוליות רבים. למעשה החיבור ביו השניים מפתיע עוד יותר, נגיפי הקליקיוירוס (Caliciviruses) מכילים חומר תורשתי רנ"א ולא דנ"א וההדבקה של שני הקטעים חייבה תהליך ביולוגי מיוחד של העתקת של הרנ"א אחורה לדנ"א.

בצורה דומה, ככל הנראה, עבר נגיף של שימפנזים SIV-1 משימפנזים לבני־אדם וגרם לאחת המחלות הקטלנית וחשוכת המרפא. זהו נגיף ה-HIV הגורם לתסמונת הכשל החיסוני הנרכש. מחלה הידועה יותר בשם מחלת האיידס.

לכן בפעם הבאה שתראו גור כלבים חמוד שוכב בעשב, אל תגשו ללטף אותו, נוסו על נפשותיכם יהודים! לכו תדעו מה עובר מהדשא אליו. אולי לנגד עיניכם מתפתחת לה המגיפה הבאה, ואתם הראשונים להידבק…

ובנימה רצינית יותר, כדי להתכונן באמת, אין טוב יותר מלחקור כעת את הנגיפים והמחלות של בעלי־החיים שסביבנו ואת דרכי ההעברה שלהם.

[מקור ומידע נוסף: A plant virus that switched to vertebrates בבלוג virology blog]

 1. הנגיף עלה באחרונה לכותרות לאחר שהתגלה כי באחד החיסונים נגד נגיף הרוטה יש זיהום של נגיף אחר. נגיף הרוטה גורם למעלה ממיליון מקרים בשנה של מחלת שילשול קשה בתינוקות וללמעלה מחצי מיליון מקרים בשנה של מוות מהתייבשות.
 2. כמו כלורופלסטים, חלוליות שיש רק בצמחים וכמובן הם גם חולקים דמיון רב, שהרי כל החיים על כדוה"א בנויים מתאים בעלי מבנה בסיסי וכימיה דומה.
 3. אני מעדיף את המיון המודרני והפחות מוכר על פני המיון המוכר אך העתיק-ענתיק של לינאוס.
פורסם בקטגוריה מדע, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא אבולוציה בפעולה: נגיפים, צמחים וגורי כלבים

 1. מאמר מאוד מעניין. הקשר קיים ביין כל הממלכות, על חלקן אנחנו לא מודעים בכלל.

  הייתי נזהר מלהפחיד אנשים מלתקשר עם כלבים בגלל שהם שוכבים על הדשא ואולי איזה נגיף עובר לו. יש בעיות חמורות יותר ודברים גדולים יותר שכדאי להיזהר ממנו.

  אני ממליץ ללמוד את שפת הגוף של הכלבים ולהתמקד בהאם הכלב הזה הוא ידידותי או לא.

  • מאת אריאל‏:

   תודה על התגובה.

   חס ושלום, לא התכוונתי להפחיד אנשים, זו רק דוגמה מניפולטיבית שמשתמשת ביצור תמים וחמוד כדי להראות שנגיפים יכולים לעבור ממאכסן למאכסן.
   אני לא באמת חושב שכלבלבים הם מסוכנים או מפיצי מחלות.

   וללמוד את שפת הגוף של כלבים יכול להיות רעיון מצויין, במיוחד לי שחושש קצת מכלבים.

השאר תגובה