חומר וצורה

מה יש בעולם? זהו תחום העיסוק של האונטולוגיה. אחת התשובות העתיקות היא שבעולם יש גופים. כל גוף עשוי מחומר אחד או יותר, המצוי בצורה אחת או אחרת.

מכייר ומלביש חומר בצורה (תמונה: Greg Foster, רשיון: CC-by-NC-ND)

לכל גוף יש צורה וחומר המגדירים אותו במדויק. לדוגמה: כוס זכוכית היא גוף העשוי מזכוכית בצורת כוס והיא גוף שונה מצלחת חרס, מזלג מתכת ואדם בשר ודם. ניתן להחליף את החומר של הגוף בלי להשפיע על צורתו: כוס פלסטיק, כוס קרטון וכדומה. וכן להיפך, את אותו חומר ניתן להלביש בצורות שונות: חלון זכוכית, כדור זכוכית וכדומה.

מעניין להבחין שאותה חלוקה בין חומר לצורה מחלקת גם את המדע לתחומים שונים. יש מדעים המתעסקים בשינויים החלים בחומר: כימיה ופיזיקה גרעינית ויש מדעים המתעסקים בשינוי הצורה: פיזיקה.

כאשר אנחנו מזהים דבר מה, אנחנו מזהים אותו בעיקר עם הצורה שלו. אדם הוא אדם בגלל הצורה שלו ולא בגלל החומר ממנו הוא מורכב. הרי החומר ממנו מורכב האדם הוא זמני, אט אט מתים התאים הישנים ומוחלפים בתאים חדשים המורכבים בעיקר מחומר חדש שהגיע בתזונה.

אוליבר סאקס מתאר בספרו "האיש שחשב שאישתו היא כובע" חולה הלוקה בחוסר יכולת לזהות גופים שונים. ד"ר סאקס הגיש לחולה כפפה. החולה הביט ומישש את הכפפה. זיהה את החומר ממנו היא עשויה, תיאר היטב את הצורה המרחבית של הכפפה אך לא הצליח באמת לחבר את החוויות השונות למושג "כפפה".

פורסם בקטגוריה הוראה, יהדות ודעות אחרות, מדע, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות בנושא חומר וצורה

  1. מאת חתול‏:

    טוב לקרוא אותך שוב.

    אריסטו, ובעקבותיו שאר הפילוסופים, התעסקו רבות בחומר וצורה. אתה התעסקת כאן בעיקר בהיבט הפיזי, הם דנו בעיקר בהיבט המטאפיזי.

  2. מאת אליהו החמוץ‏:

    כתוב יפה. נגמר מהר מידי. תנסה לפתח את זה הלאה.

השאר תגובה