חומר רציף ובדיד

בחן את עצמך! מה המושג ההפוך למושג "תרכובת"? מרבית האנשים עונים "תערובת"… וטועים. עוד על התשובה הנכונה ברשומה הבאה.

תחילה יש להציג את האקדח שירה במערכה האחרונה.

ממה בנוי החומר

מאז ומתמיד התמודדו שתי תשובות על תואר התשובה הנכונה לשאלה ממה מורכב החומר. תשובה אפשרית אחת היא שהחומר הוא רציף והאחרת שהוא בדיד. מאמיני גישת החומר הבדיד טוענים שהחומר מורכב מאינספור חלקיקים זעירים ביותר וביניהם חלל ריק, חלקיקים שאין להם מבנה פנימי, לא ניתן לחלק אותם והם החלקיקים היסודיים הבונים את החומר. לעומת זאת, חסידי גישת החומר הרציף טוענים שהחומר לא בנוי מריק וחלקיקים, אלא שכל החומר (ולמעשה כל היקום) הוא מקשה חומרית אחת שלמה. גוש חומרי אותו ניתן לחלק ולחלק אינספור פעמים בלי שנאלץ לעצור בגלל חלקיקים בלתי מתחלקים. בודאי נתקל בקשיים טכניים להמשיך ולחלק כאשר נגיע לגושי חומר מיקרוסקופיים, אבל הקושי לדעתם איננו מהותי.

תפיסת החומר הרציף הרבה יותר טבעית וקרובה לתפיסה היומיומית. נוזלים וגזים לא נראים כאילו הם עשויים מחלקיקים. קשה להסכים שיש חלקיקי חומר יסודיים שאינם ניתנים לחלוקה. מדוע לא ניתן לחלק כל גוש חומר, קטן ככל שיהיה, לשני גושים קטנים יותר. מצד שני אנחנו רגילים שכל מכונה בנויה מחלקים שחלקם בנוי מחלקים קטנים יותר, אך תמיד יש חלקים במכונה שהם עצמם לא בנויים מחלקים קטנים יותר.

תמונה של דלתות יוצרות את סמל האינסוף

אינסוף דלתות, מחווה למלון בעל אינסוף החדרים של המתמטיקאי הילברט (תמונה: aldoaldoz רשיון: CC-by-nc-sa)

למרות זאת, גישת החומר הבדיד היא המנצחת כיום והיא הזוכה למאמינים רבים יותר והיא הגישה הנלמדת בבתי־הספר, בתיכונים ובאוניברסיטאות. בעקבות ניסויים שונים אנחנו יודעים בודאות שהחומר היומיומי שלנו אכן מורכב מטריליוני טריליונים של חלקיקים זעירים הנמצאים בתנועה מתמדת וביניהם חלל ריק.

אם זאת אני חושב שהמחלוקת לא הוכרעה באמת וקשה לי לדמיין כיצד היא תוכרע. כיצד ניתן לדעת האם נתקלנו בקשיים מהותיים או טכניים כאשר ניסינו לגלות את המבנה הפנימי של הקוורקים והלפטונים ולא הצלחנו. אולי מנגישי החלקיקים לא מאיצים את חלקיקי החומר למהירות מספיק גדולה. אולי שברי הקוורקים והלפטונים מתאחים בפרק זמן כה קצר שאין ביכולת החיישנים לחוש אותו.

פורסם בקטגוריה יהדות ודעות אחרות, מדע, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה