שלדים וירטואליים

בהמשך לרשומה על האבולוציה של האדם מצאתי מספר אתרים מצויינים (באנגלית) שאני רוצה להמליץ לכם עליהם:

אחד מהם הוא האתר e-skeletons של אוניברסיטת טקסט, אוסטין. האתר מציג בצורה גרפית, שימושית ויפיפייה את העצמות השונות של השלד וגולגולת האדם ופרימטים רבים אחרים וביניהם השימפנזה, הגורילה, הבבון, הגיבון ועוד קופים ופרימטים קטנים. האתר מאפשר להציץ בשלד השלם בתנוחה הטבעית של האדם או בעל-החיים או להשוות את האנטומיה של עצמות השלד והגולגולת של יצורים שונים, אחת לשנייה מזוויות שונות. וכן לראות את החלוקה הטקסונומית המודרנית והקשרים האבולוציוניים בין הפרימטים השונים.

אתר אחר, של מוזיאון הסמית'סוניאן בארה"ב, מציג את בצורה אינטראקטיבית את סיפור ההתפתחות של ההומו ספיאנס, האדם המודרני ואת אבני הדרך שהפכו אותנו למה שאנחנו וזאת בהשוואה לשינויי האקלים שקרו באותה העת.

 

פורסם בקטגוריה השתמשתי, קראתי, ראיתי | עם התגים , , , , , , , , , , , | כתיבת תגובה

מוגן: מוצא האדם [קובץ שמע]

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

פורסם בקטגוריה שמעתי | עם התגים , | יש להזין סיסמה כדי לראות את התגובות.

מוצא האדם

פרופ' יואל רק, חוקר מאובנים ואנטומיסט מאוניברסיטת תל-אביב, מרצה על האבולוציה של האדם והמינים הקרובים אליו, השימפנזה המצוי, השימפנזה הגמדי (הבונבו) והגורילה. פרופ' רק מספר על החיפוש הארוך לאורך ההיסטוריה אחרי מאובני הומינדים שונים. על הניבויים שמציעה תורת האבולוציה לגבי האב הקדמון המשותף. על עזרתם של שבט האפר באתיופיה בחיפוש אחרי שברי מאובנים באגם קדום שייבש, בחום הלוהט של אפריקה, בין מלחמת אזרחים ושודדים. על מציאת הממצא המרשים לוסי – מחצית שלד אוסטרלופיתקוס אפרנזיס ממין נקבה.

עוד מתאר פרופ' רק, לפי התיעוד במאובנים, על ההתפתחויות האנטומיות השונות שהפרידו את השימפנזה והאדם מהאב הקדום המשותף להם: התפתחות העמידה הזקופה וההליכה על שתיים, השינויים במבנה הלסת ומערכת העיכול ולאחר-מכן גדילת המוח והגולגולת. ההרצאה מעניינת מאוד ומסכמת היטב את הגילויים וההתפתחויות בתחום מוצא האדם.

בנוסף, פרופ' רק הרצה בעבר גם עשר הרצאות בנושא האבולוציה של האדם. אני כרגע באמצע.

פורסם בקטגוריה שמעתי | עם התגים , , , , , , , , , , , , , | כתיבת תגובה

מוגן: ד"ר גיא דוייטשר בחוצה ישראל [קובץ שמע]

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

פורסם בקטגוריה שמעתי | עם התגים , | יש להזין סיסמה כדי לראות את התגובות.

ד"ר גיא דוייטשר בחוצה ישראל

לאחרונה קראתי את ספרו השני של גיא דוייטשר בראי השפה והתחלתי לקרוא את ספרו הראשון גלגולי לשון. הרעיונות המוצגים בספר בראי השפה מקוריים ומעניינים והקריאה שוטפת (וזאת לעומת ספרו הראשון, גלגולי לשון, שהוא קצת יותר מורכב לקריאה). ד"ר דוייטשר הוא בלשן שהתחיל דווקא במתמטיקה. הוא יליד הארץ אך גר ועובד באוניברסיטת אוקספורד, אנגליה.

ד"ר גיא גוייטשר התראיין בעבר לתוכנית חוצה ישראל עם קובי מידן, הראיון קולח ומעניין והולך מהאישי למדעי והדינימיקה בין דוייטשר למידן נהדרת. על הדרך הם נוגעים ברעיונות העיקריים בשני הספרים, התפתחות השפה לאורך הזמן, טהרנות השפה, על גילוי התפתחות שמות הצבעים ועוד מגוון נושאים מרתקים.

 

פורסם בקטגוריה קראתי, שמעתי | עם התגים , , , , | כתיבת תגובה

מוגן: ההיסטוריה המרתקת של הניסויים הקליניים [קובץ שמע]

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

פורסם בקטגוריה שמעתי | עם התגים , | יש להזין סיסמה כדי לראות את התגובות.

ההיסטוריה המרתקת של הניסויים הקליניים

באחד מכנסי אייקון הרצה ד"ר יוסי לוי על ההיסטוריה של התפתחות הניסויים הקליניים – מלימון ועד קופקסון. יוסי לוי סטטיסטקאי בכיר בחברת טבע ובעל הבלוג המרתק נסיכת המדעים. בהרצאה מספר לנו יוסי לוי שלדעתו הניסוי הקליני הראשון מופיע כבר בתנ"ך, בספר דניאל. על מותו המיותר של נשיא ארה"ב וושינגטון. עוד הוא מספר על גילוי התרופה למחלת הצפדינה הנוראה שהמיתה יותר מלחים מאשר בכל דרך אחרת. על האחות פלורנס נייטגהיל שבעזרת סטטיסטיקה בסיסית מצאה דרך להקטין את התמותה. ועל גיבורי־על נוספים, שבחשיבתם הצלולה והספקנית הצליחו להביא את מדע הרפואה ממדע מבוסס ניחוש ומסורת למדע מבוסס עובדות ומדע.

פורסם בקטגוריה שמעתי | עם התגים , , , , , , , , , | כתיבת תגובה