החזק שורד

בדרך מקרה נחשפתי לקליפ הבא לשיר Do The Evolution של להקת פרל ג'ם:


הכנע לאבולוציה

סרטון אנימציה נהדר ומיוחד מבחינה ויזואלית ומאוד מטריד ומחריד מבחינה רעיונית (והמוזיקה תוקפנית בהתאם). האדם מוצג בו כתאונה אבולוציונית, חיה אגרסיבית שעלתה לגדולה. האדם כמעין עולם קטן בדמות העולם הגדול המונהג בידי האבולוציה, בה (בתפיסה המוטעית1) החזק שורד. כל גילוי האלימות הלאומיים, הדתיים, החברתיים מוצגים כהמשך ישיר לטבע החייתי שלנו. מתחת לעור כולנו קופים עם דחפים חייתיים.

הסרטון כמובן מבקש לעורר אותנו, לדחות אותנו, לגרום לנו להביט על עצמנו ולהכריז בקול גדול – אנחנו בני־אדם עם תרבות, חברה ומוסר. גופינו גוף חיה והוא פרי אבולוציה ככל גוף יצור חי, אך אנחנו עוברים אבולוציה בעוד רמות נוספות. אחת מהן היא האבולוציה התרבותית. אבולוציה שדווקא הצליחה בסופו של דבר לפתח את תרבות האדם הרחק מהמושג (המוטעה) "החזק שורד" לדאגה לזכויות המיעוטים, החולים, העניים והחלשים וגרמה לכך שרמת האלימות בעולם הולכת ויורדת לאורך ההיסטוריה.

  1. התפיסה שכאילו האבולוציה גוררת יחסים כוחניים בין יצורים בהם רק החזק שורד היא מוטעית וחלקית. לא החזק שורד, לא הכוחני שורד, אלא המותאם לסביבה. אחת הדרכים להפוך למותאם היא בכוח, אחרת היא דווקא ע"י שיתוף פעולה עם יצורים אחרים ויש עוד אינספור דרכים אחרות.
פורסם בקטגוריה ראיתי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא החזק שורד

  1. פינגבאק: קצרים ברשת, כי אין מקומם במגירה | מגירה 2.0

  2. מאת אליהו‏:

    קליפ מדהים. ניתוח מעניין שאני לא לגמרי מסכים איתו. לדעתי, הדגש הוא דווקא על הפיכת האבולוציה לחזות הכל שמכשירה כל שרץ. אם מלוא כל הארץ אבולוציה, הכל נרמס תחת הכוח של החזקים.

השאר תגובה